Пређи на главни садржај

RASEJANOST

Ako mogu biti objektivan pa da govorim o svojim manama
mislim da je rasejanost definitivno u samom vrhu mojih mana. Najprije za mene je stetna, a i za moju okolinu. Znalo se da kad me otac kao malog slao po pivo, da bezglavo odem u prodavnicu, pa se sjetim da sam zaboravio onaj ceger sa praznim staklenim flašama, pa kad se vratim po njih odem opet u prodavnicu pa tek na kasi shvatim da nisam ponio majkin novčanik. Pa od posla od pet minuta, napravim veliko polusatno mrcvarenje. A bilo je još masu nekih primjera kad sam zaboravljao nemoguće stvari, da i danas moj brat i žena mogu zabavljati društvo satima prepričavajući (ne)zgode sa mojom rasijanošću. Sramota me je da nabrojim neke drastičnije primjere.
Rasejanost je neko stanje kada razmišljaš o jednome, a dešava ti se drugo, a ti radiš nešto treće. Neka vrsta nesklada izmedju misli, osjećanja, riječi i volje. Kao u onim komičnim filmovima kada Mister Binu sve ispada iz ruku, a on pokušava da popravi, pa ono samo još više i više se zapetljava. E čini mi se da sam takav, posebno kad se zamislim. Moj otac je upozoravao Cecu, kad se udavala na tu moju rasejanost, rijčima: "Znaš, on ti je malo kao pjesnik." Na početku se malo čudila o čemu to priča njen svekar, ali nije dugo trajalo, pa je uvidjela. Kako umijem da odlutam mislima dok nešto radim, da se potpuno izgubim i ne čujem ništa. Mora po nekoliko puta da me podsjeća na neke bitne obaveze da ih ne bih zaboravio. Strašno!
Sjećam se kada smo, kao djeca, lupom ili dnom od tegle palili hartiju. Bilo mi je interesantno kako ono sočivo moćno usmjerava zrake tako da kad pogodič pravu razdaljinu lupe od papira, on počne da crni i pojavljuje se plamen. Kažu da neki požari tako izbijaju, zbog slomljenih staklenih flaša. Pa sunce kada dodje pod dobrim uglom, ono dno od flaše poput lupe umije da zapali sasušenu travu, pa da se proširi i izgori čitava gora.
To samo pokazuje koliku silu i energiju može da oslobodi fokusiranje. Svjetlost dana je bezazlena i slabašna da zapali bilo šta, ali kada se one zrake prelome kroz sočivo, i usmjere u jednu tačku mogu veliku silu da oslobode. Tako funkcionišu laseri, koji do te mjere izvrše koncentraciju energije na jednu malu tačku, da je kadar ogromne metalne blokove da sječe kao sir. I upravo ta riječ koncentracija je ono što je ključno. Kada uspješ da se koncentrišeš da napraviš sklad izmedju svoga srca i svojega uma, dešava se efekat lupe. Dešavaju se čuda. Tada sva ona tvoja i moja energija koja se rasipala na sve strane skuplja u onaj laserskog snop koji može presjeći i najtvrdje barijere. U karateu smo učili tu koncentraciju i kako da se usresredimo na udarac. Vježbali smo se da sve svoje snage od pete, pa preko kuka, ramena, lakta do šake uskladimo i povežemo. I onda je udarac snažan. Ne udara samo šaka, već čitavo tijelo se pretvori u jednu pesnicu. Ali nije to samo tjelesna vježba, to je podrazumjevalo da se usresrede i misli i pogled. Puna koncentracija.
Dešavale su mi se ti periodi u životu kada sam napravio sklad, izmedju onog što mislim, osjećam i želim, tada je dolazilo do erupcije snage iz mene. Tada sam postizao najveće rezultate. Uspjevao sam da položim 13 ispita za 9 mjeseci, da uradim ogromne projekte za 24 sata, pa evo i ovu knjigu METANOJA od 330 strana sam napisao za 150 dana itd.
Zato rasejanost je jedno nezdravo stanje duha. Dešava se kad izgubimo taj unutarnji mir i sklad, usred nekih teških životnih situacija, briga i problema. Nespokoj donosi odsutnost i rasejanost, kao što sam riječ kaže, neko razbacivanje sjemena na sve strane. Zato sva duhovna mudrost i vještina molitve i meditacije, je da čovjek ostvari i održi svoj un utarnji sklad. Da ništa ne preduzima stihijski, da se ne rasplinjava jer to donosi umor i duševnu iscrpljenost. A ta iscrpljenost donosi depresiju i tjeskobu.
Uspjeti se koncentrisati da ovdje i sada, a opet umiriti um da bi se moglo čuti srce, pa kada dodje mir sa njim dolazi i razumjevanje. A kada dodje objava, onda se mora čovjek usresrediti da to i realizuju. I tada je umjeće, ne ići lijevo i desno, ne gubiti fokus sa onog što je objava i glas. To uhvatiti kao što ona lupa usmjeri zrake. I tada se čuda dogadjaju. Tada se gore pomjeraju, pred vatrom i snagom Duha koji se oslobodio, jer smo usmjerili sve svoje misli, sve svoje snage, svu svoju volju u jedan jasan smjer. Ko će tome odoljeti. Niko, čak ni Bog.

Коментари

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

MED I MASLO

U vojnoj školi smo često za doručak dobijali onaj slatki obrok - hljed, maslo i med uz čašu mlijeka. Jelovnici nisu slučajno radjeni, već su bili produkt stručnjaka nutricionista, koji su sve planirali do perfekcije. Da dobijemo taman toliko hranljivih materija potrebni za rast i razvoj mladića našeg uzrasta. Imali smo četiri obroka dnevno. Drugo je pitanje jesmo li mi voljeli da jedom tu hranu, ali od te hrane niko nije bio ni mršav ni debeo. I imali smo dovoljno snage za fizičke i druge napore. Nego da se vratim na priču o medu i maslu. Oduvjek se smaralo da su med i maslo hrana bogova. Ima toliko nekih paganskih priča u našim krajevima o gorskim vilama koje su navodno jele med i maslo. Kako se dobija ova "božanska hrana". Med se vadi iz košnice, odnosno saća u posebnom trenutku. Ne smije da curi iz ćelija, jer to znači da još nije zreo, a ne smije ni da prezrene odnosno previše ostane u ćelijama, jer se stvrdne i ne može se vrcati. I onda kad dodje pravo vrijeme, uzimaju

Blago tome ko dovijeka živi

Danas postadoh svjestan kad je ugledah na pločici ispod zidne mesingane biste Njegoša, koja decenijama visi na zidu našeg porodičnog doma, da sam odrastao uz izreku "Blago tome ko dovijeka živi imao se rašta i roditi.". Svakog dana ove bi se riječi , krajickom oka kao kakvim laserom, urezivala u moju podsvjest kao u mesing iz kojeg je izlivena ova bista. I nije slučajno baš nju otac odabrao i platio 50.000 onih jugoslovenskih dinara, jer j vjerovao Njegosu i zivio ovu njegov čuvenu izreku Vuka Micunovica iz Gorskog Vijenca. Pokušavao je moj otac da svojim zivotom ucini i da više od sebe. Nesto sto ce ostati da zuvi van njegovog vremena. Vaspitavao je brata i mene po tom nekom izgubljenom viteškom kodeksu, mada i sam tragično osvjedočen da svo ovo vrijeme ne traži ni vitezove ni plemenite ratnike. Pa ih zato i ne dobija, vec naprotiv, kao da i ih prezire, odbacuje i progoni. Nema mjesta danas za vječnost, za Boga i za Njegove sluge. Nema ni megdana za junake potput onih iz

Nepomenik

Ako hoćete da rješavate probleme morate ih nazoviti pravim imenom. Svako ima probleme, neko veće, neko manje, ali ono sto sam primjetio u Crnoj Gori ne usuđuju da ih imenuju, čak smišljaju neke zaobilazme fraze ili nadimke za svoje probleme, valjda da ne bi "prizvali zlo" ili da ga učine manje ozbiljnim. Kao da će tako da nestane.  Kad govore o zlu tj davolu kažu Nepomenik. Pa kad govore o bolestima ili nesrećema, govore tiho, ustaju smjesta, ili izgovaraju "pu, pu daleko bilo", "ne pominjalo se". Isto tako npr. kancer umiju da nazivaju "ono najgore".. Vjerujem da je to povezano s našim paganskim vjerovanjima, koji su vjerovali da u drveću žive duhovi, te su stabla bila važan dio religioznih obreda.  Otud ono kucanje po drvenoj površini usred razgovora "da ne čuje zlo", koje tako često čujemo . To nema veze sa istinskom hrišćanskom duhovnošću, ne samo zato što je grijeh bojati se zloga jer u Isusu Hristu mi imamo vlast nad svim demonski