Пређи на главни садржај

RAVNOTEŽA

Ravnoteža je temeljna potreba ljudske duše ... A usud je u tome što je život poput prelaska sa jedne na drugu obalu preko žice, gdje je svaki dan i svaki iskorak novi izazov za gubitak ravnoteže..
U karateu, koje sam kao dječak trenirao u kojem sam došao do pred crni pojas, bila je posebno vježbana ravnoteža prilikom udarca, a takodje trenirani smo kako da protivnika izbacimo iz ravnoteže. Ako uspiješ nekog izbaciti iz ravnoteže, on postaje laka meta za udarce i obaranje na patos. Čovjeka od 100 kg kad ispadne iz ravnoteže možete oboriti sa jednim jednostavnim kuranjem, kao da mu je 10kg.
Osjećam da je presudno važno da u životu uspijem da održim tu ravnotežu prema vani u pogledu pomenutih uloga, i unutar sebe u pogledu svojih emocija, snage i volje. To je jedno umijeće da budem dovoljno muž i otac u toku dana, a da ne zapostavim da budem dovoljno sin i rodjak. Da budem dovoljno direktora ili radnika na poslu ali da ne zapostavim svoj odmor i svoj duhovni i društveni život na drugoj strani.
I to je borba svaki dan. Ako uspješ u ponedjeljak da te neke poslovne obaveze ne izbace iz kolosjeka, ne znači da sjutra nećeš iznova morati da se izboriš za balans. Ovaj balans bi ja nazvao mir. To je kao kad nosiš na ramenu motku sa dvije kofe vode na krajevima, i sve dok je u ravnoteži taj teret se nosi sa lakoćom. Pokušaj to isto kada ti je jedna od kofi prazna, vidjećeš da to nošenje postaje noćna mora, i da će se ubrzo i ova druga kanta isprazniti.
Dok god su ti „pune kante i u privatnom i u poslovnom smislu“ one se nose sa lakoćom samo ako uspjevaš da se „nacentriraš“. To vam je kad i na poslu uspjevaš da zaradjuješ i da savjesno radiš, ali ne na uštrb privatnog života, da svojoj ženi pokušaš da posvetiš dovoljno pažnje (mada će vazda biti prigovora :-)).
I istina, uvjek ćeš trpjeti neke prigovore da nije to dovoljno pažnje koliko posvećuješ starim roditeljima, prigovore što odbijaš neke poslove van radnog vremena i vikende, što odbijaš neke skupove i projekte svojih bliskih rodjaka, što odbijaš neke izlaske sa svojim starim pajtosima.... I svi će biti po malo uskraćeni, ali vidjećeš da uspjevaš da zadržiš ravnotežu.
Ja sam čak otišao dotle da sam počeo da biježim od euforija svake vrste, ne volim ni neke super happy dogadjaje, glamurozne najave i slične SF projekte u kojim su milioni, avioni, kamioni, jer i to me izbacuje iz ravnoteže.
Ukoliko ne uspijem da se iskontrolišem, već se previše predam bilo čemu od navedenog u životu, to mi se obije o glavu. Umor i psihička iscrpljenost uzrok je svih stresova i depresija koje napadaju većinu ljudi koje poznajem. „Kada si umoran nisi sav svoj“ kaže ona reklama za čokoladice. E to je to... moraš zadržati mjeru inače si u problemu. I niko ti kasnije ne može pomoći.
Zato mir koji zadžavam kao malo vode na kašičici koju nosim u zubima, dok žongliram na zadnjem točku bicikla, da bih održao ravnotežu, eeee TAJ MIR NE DAM NIKOM.

Коментари

Популарни постови са овог блога

MED I MASLO

U vojnoj školi smo često za doručak dobijali onaj slatki obrok - hljed, maslo i med uz čašu mlijeka. Jelovnici nisu slučajno radjeni, već su bili produkt stručnjaka nutricionista, koji su sve planirali do perfekcije. Da dobijemo taman toliko hranljivih materija potrebni za rast i razvoj mladića našeg uzrasta. Imali smo četiri obroka dnevno. Drugo je pitanje jesmo li mi voljeli da jedom tu hranu, ali od te hrane niko nije bio ni mršav ni debeo. I imali smo dovoljno snage za fizičke i druge napore. Nego da se vratim na priču o medu i maslu. Oduvjek se smaralo da su med i maslo hrana bogova. Ima toliko nekih paganskih priča u našim krajevima o gorskim vilama koje su navodno jele med i maslo. Kako se dobija ova "božanska hrana". Med se vadi iz košnice, odnosno saća u posebnom trenutku. Ne smije da curi iz ćelija, jer to znači da još nije zreo, a ne smije ni da prezrene odnosno previše ostane u ćelijama, jer se stvrdne i ne može se vrcati. I onda kad dodje pravo vrijeme, uzimaju

Blago tome ko dovijeka živi

Danas postadoh svjestan kad je ugledah na pločici ispod zidne mesingane biste Njegoša, koja decenijama visi na zidu našeg porodičnog doma, da sam odrastao uz izreku "Blago tome ko dovijeka živi imao se rašta i roditi.". Svakog dana ove bi se riječi , krajickom oka kao kakvim laserom, urezivala u moju podsvjest kao u mesing iz kojeg je izlivena ova bista. I nije slučajno baš nju otac odabrao i platio 50.000 onih jugoslovenskih dinara, jer j vjerovao Njegosu i zivio ovu njegov čuvenu izreku Vuka Micunovica iz Gorskog Vijenca. Pokušavao je moj otac da svojim zivotom ucini i da više od sebe. Nesto sto ce ostati da zuvi van njegovog vremena. Vaspitavao je brata i mene po tom nekom izgubljenom viteškom kodeksu, mada i sam tragično osvjedočen da svo ovo vrijeme ne traži ni vitezove ni plemenite ratnike. Pa ih zato i ne dobija, vec naprotiv, kao da i ih prezire, odbacuje i progoni. Nema mjesta danas za vječnost, za Boga i za Njegove sluge. Nema ni megdana za junake potput onih iz

Nepomenik

Ako hoćete da rješavate probleme morate ih nazoviti pravim imenom. Svako ima probleme, neko veće, neko manje, ali ono sto sam primjetio u Crnoj Gori ne usuđuju da ih imenuju, čak smišljaju neke zaobilazme fraze ili nadimke za svoje probleme, valjda da ne bi "prizvali zlo" ili da ga učine manje ozbiljnim. Kao da će tako da nestane.  Kad govore o zlu tj davolu kažu Nepomenik. Pa kad govore o bolestima ili nesrećema, govore tiho, ustaju smjesta, ili izgovaraju "pu, pu daleko bilo", "ne pominjalo se". Isto tako npr. kancer umiju da nazivaju "ono najgore".. Vjerujem da je to povezano s našim paganskim vjerovanjima, koji su vjerovali da u drveću žive duhovi, te su stabla bila važan dio religioznih obreda.  Otud ono kucanje po drvenoj površini usred razgovora "da ne čuje zlo", koje tako često čujemo . To nema veze sa istinskom hrišćanskom duhovnošću, ne samo zato što je grijeh bojati se zloga jer u Isusu Hristu mi imamo vlast nad svim demonski